În cursul nopții de luni spre marți, un tânăr de 23 de ani a fost reținut de către un echipaj de ordine publică din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Arad și ulterior predat Poliției Municipiului. Această intervenție a avut loc în urma unui conflict în care tânărul menționat, aflat sub influența alcoolului, s-a implicat într-o altercație cu un alt tânăr, care, la rândul său, a fost transportat la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean.
„În jurul orei 04:00, în proximitatea străzii Unirii, o tânără a semnalat patrulei Poliției Locale faptul că prietenul ei în vârstă de 22 de ani a fost lovit în urmă cu câteva minute de un individ, menționând că a solicitat sprijin și prin Serviciul de Urgență 112. Cearta a pornit pe fondul consumului de băuturi alcoolice. După ce fata a comunicat polițiștilor locali că bătăușul se află împreună cu un grup de prieteni pe strada Unirii, agenții l-au urmărit pe jos pe acesta, mai bine de un kilometru și jumătate. A.C.I., în vârstă de 23 de ani, domiciliat într-o localitate din județ a fost predat Poliției Municipiului Arad, în vederea continuării cercetărilor și aplicării măsurilor legale ce se impun.Tânărul care s-a ales cu lovituri a fost transportat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate”, declară Poliția Locală.
